Reklama

2022-10-13T17:49:00+02:00 Disco polo pod ostrzałem?! Krzywdzące oskarżenia i wizerunkowe konsekwencje "kontroli" Dlaczego tylko twórcy disco polo są wiecznie wywoływani do odpowiedzi i muszą tłumaczyć się ze swoich kontraktów https://disco-polo.info/uploads/news/disco-polo-musi-sie-bronic-znowupng.png

Disco polo pod ostrzałem?! Krzywdzące oskarżenia i wizerunkowe konsekwencje "kontroli"

Autor: Adam Begier , 13 Październik 2022  17:49
Disco polo pod ostrzałem?! Krzywdzące oskarżenia i wizerunkowe konsekwencje
Źródło zdjęć: facebook.com/bayerfull tvp.pl
Reklama

Dlaczego tylko twórcy disco polo są wiecznie wywoływani do odpowiedzi i muszą tłumaczyć się ze swoich kontraktów


Reklama

Wojna polsko-polska w kwestii odbioru muzyki disco polo trwa w zasadzie od zawsze. Co jakieś czas, z różnych powodów temat ten powraca do debaty publicznej. Tym razem gorącą dyskusję wokół disco polo zawdzięczamy słynnym już kontrolom dotyczącym realizacji i emisji koncertów na antenie Telewizji Polskiej TVP. Wydawało się, że czas inwigilacji i absurdów minął wraz z upadkiem komunizmu. Nic bardziej mylnego.

Miłośnicy tego gatunku utożsamiają disco polo z muzyką narodową - naszym polskim dziedzictwem rozrywkowo-kulturowym. Inni uważają, że to za mało wyrafinowany gatunek muzyczny, zbyt pospolity, by można było mu nadać tak prestiżową rangę. Reperkusje takiego myślenia zbierają artyści, muzycy i gwiazdy disco polo, którym nieustannie zagląda się do kieszeni, sprawdza ile zarabiają, lub najlepiej od razu: dlaczego tak dużo.

Zobacz również: Wielki przebój Skolima w nowej odsłonie! Takiej wersji "Wyglądasz idealnie" jeszcze nikt nie słyszał! Jest idealna na Sylwestra?!

Krzywdzące oskarżenia i wizerunkowe konsekwencje „kontroli”

Mówi się, że pozytywny wizerunek buduje się latami, a zniszczyć go można w jeden dzień. Bezpodstawne kontrole i krzywdzące oskarżenia z pewnością mogą się przyczynić do naruszenia dobrego imienia artysty. W związku z powyższym mamy nadzieję, że sprawa kontroli realizowanych w Telewizji Polskiej szybko się zakończy.  Przykro czyta się kolejne nagłówki artykułów czy wywiadów z największymi sławami sceny disco polo, które muszą wyjaśniać, w jaki sposób nawiązano z nimi współpracę i ile kosztował ich występ. Zenon Martyniuk, Sławomir Świerzyński, Radek Liszewski czy Robert Klatt działają na rynku muzycznym długie lata liczone już w dekadach. W tym czasie zdobyli nie tylko sławę, ale co ważniejsze - uznanie oraz szacunek. Jednak w obecnej sytuacji, na fali medialnej nagonki, traktowani są z góry i z dużą podejrzliwością. W efekcie muszą tłumaczyć ze swojej kariery i działalności artystycznej. W tym miejscu nasuwa się też pytanie: dlaczego akurat oni? Dlaczego nikt nie rozlicza innych wydatków przeznaczonych na rozrywkę, koncerty czy projekty filmowe? Dlaczego nikt nie pyta o koszt produkcji filmu o Maryli Rodowicz czy realizacji Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej, albo Festiwalu w Opolu. Dlaczego tylko twórcy disco polo są wiecznie wywoływani do odpowiedzi i muszą tłumaczyć się ze swoich kontraktów. Przecież występowanie na scenie czy produkowanie dużych koncertów nie jest w tym kraju nielegalne.

Reklama

Artyści disco polo pod ostrzałem pytań

Artyści disco polo, podobnie jak innych gatunków muzycznych, wykonują tę samą pracę. Muszą napisać tekst piosenki, skomponować utwór, przeprowadzać próby, nagrania, a potem udać się w trasę koncertową. To oczywiście wielkie uogólnienie, ale schemat wygląda podobnie w przypadku wszystkich działających aktywnie gwiazd polskiej estrady - bez względu na uprawiany gatunek. Jednak dziwnym trafem tylko gwiazdy disco polo muszą nieustannie tłumaczyć się ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Nikt nie rodzi się wielkim artystą, nikt nie zdobywa sławy w 5 minut. To wszystko są lata ciężkiej pracy, koncertowania po całej Polsce i za granicą. Często słyszy się o niebotycznie wysokich gażach. Być może za wysokich. Nie chodzi jednak o to, by w tym momencie sugerować, jakie stawki byłyby odpowiednie. Prawda jest taka, że show biznes rządzi się swoimi prawami. W jednym momencie potrafi suto wynagradzać artystę, a za chwilę wysyła go na „ławkę rezerwowych” na długie lata. Nie ma reguły.

Disco polo gwarantuje rekordową oglądalność

Cyfry nie kłamią. Znane letnie festiwale, na których króluje muzyka disco i disco polo rokrocznie bije rekordy popularności i oglądalności. Anteny ogólnopolskie prześcigają się w pomysłach na najbardziej pomysłowe motywy, oprawę tematyczną oraz prześcigają się w rezerwacji terminów u najbardziej rozchwytywanych artystów. Jak się okazuje Polacy kochają disco polo i uwielbiają się przy nim bawić. To nie jest tylko utarty frazes. To fakt, który znajduje potwierdzenie w wielu badaniach, m.in. w przeprowadzonym przez PAN badaniu pt. "Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a procesy kształtowania się stylów życia Polaków”. Zgodnie z wynikami, muzyki disco polo słucha blisko 30% Polaków. Nie jest to zaskoczeniem i pokrywa się z frekwencją na największych koncertach czy wspomnianych już festiwalach muzycznych. Nie dziwi więc fakt, że telewizje o ogólnopolskim zasięgu chętnie produkują i emitują koncerty disco polo, przy których tak dobrze bawią się Polacy.

Redakcja poleca: Maciej Smoliński nowością z Chicago "Miłość to Gra" zachwycił Polaków! Utwór idealny na pierwszy taniec "jak Ty mi teraz zaimponowałeś"

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Niech każdy słucha takiej muzyki, jaka mu się podoba. Niech bawi się przy piosenkach, które lubi, i z którymi się identyfikuje. Ważne, żeby się szanować i taktować na równi wszystkich artystów polskiej sceny muzycznej. Oddzielmy też muzykę i świat artystyczny od sfery politycznej i urzędowych przepychanek związanych ze zmianą kierownictwa. Dajmy artystom disco polo spokój i pozwólmy im robić to, do czego są powołani i za co ich kochamy - tworzyć muzykę i występować na scenie.

 

Artykuł przygotowała Marcelina Krawiec


Polecamy
Królowie Disco - Kraków

BEN VITO - JA CIEBIE CHCĘ!

SKALAR us - Zabierz mnie na ba

Patrycja Runo & Kordian Żyję dziś dla Ciebie


Przeczytaj również:
  1. Morderstwo podczas kręcenia ujęć klipu disco polo?! Zawodowcy w akcji!
  2. To jest prawdziwie disco polo! Gwiazdor z USA Skalar US idzie jak burza! Teledysk "Zabierz mnie na bal" podbija sieć. Fani "nogi same rwą się do tańca"
  3. Mocne słowa! Angelika Żmijewska przerwała milczenie! Wokalistka disco polo powiedziała prawdę o sobie!
  4. Disco polo i rap na jednej scenie! Roztańczony PGE Narodowy 2022 ponownie w TVP2! Emisja już dzisiaj wieczorem!
  5. Magdalena Narożna Piękni i Młodzi pokazała mamę! Miała ważny powód! Kobiety są jak dwie krople wody?!
  6. Gorąca premiera Pięknych i Młodych! Idealna propozycja na Sylwestra 2022/2023
  7. Skolim numerem jeden w Polsce! YouTube podsumował rok 2022! Artysta pokonał Sanah oraz Tribbsa!
  8. Przebój grupy Lady Pank w wersji disco polo! Zespół The Brothers stworzył własną interpretację popularnego przeboju.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Najciekawsze artykuły dla Ciebie

Najnowsze wiadomości
Twórz portal razem z nami
Polecane wiadomości disco polo
Polecane teledyski disco polo
Polecane zespoły disco polo
O portalu

Portal disco-polo.info to największe źródło informacji na temat muzyki disco polo w Polsce. Codziennie prezentujemy najświeższe aktualności muzyczne, komentujemy najlepsze teledyski, a nawet uchylamy sekretne tajemnice z życia gwiazd disco polo. Tylko tutaj znajdziesz hity wszechczasów i topowe utwory w jednym miejscu. Bądź na bieżąco, odkrywając z nami gorące nowości najpopularniejszej muzyki w Polsce!

Dalsze rozpowszechnianie tekstów i materiałów wideo publikowanych na stronie w całości lub w części wymaga wcześniejszej zgody wydawcy.

Social Media

Obserwuj nas na portalach społecznościowych i bądź na bieżąco z nowościami!

Wydawcą portalu jest: Adex Media Adam Begier ul. Podgórna 62/55 Łódź 93-272

Wszelkie prawa zastrzeżone disco-polo.info. Realizacja F&A MEDIA