2023-08-25T20:28:00+02:00 Sławomir Świerzyński Bayer Full przegrywa w sądzie! To zaszkodzi jego karierze? Cesarz Disco Polo, Sławomir Świerzyński, przegrywa proces o autorstwo utworu "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają". Sąd potwierdza prawa Grzegorza Bukały. https://disco-polo.info/uploads/news/slawomir-swierzynski-bayer-full-przegrywa-procesjpg.jpg

Sławomir Świerzyński Bayer Full przegrywa w sądzie! To zaszkodzi jego karierze?

Autor: Adam Begier , 25 Sierpień 2023  20:28
Sławomir Świerzyński Bayer Full przegrywa w sądzie! To zaszkodzi jego karierze?
Źródło zdjęć: facebook.com/bayerfull

Cesarz Disco Polo, Sławomir Świerzyński, przegrywa proces o autorstwo utworu "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają". Sąd potwierdza prawa Grzegorza Bukały.Reklama

  Reklama

  Świerzyński zespołu Bayer Full wciągnięty w spór o autorstwo

  Historia polskiego disco polo to nie tylko dynamiczne rytmy i chwytliwe teksty, ale także nieraz intrygujące batalie prawne. Jednym z najnowszych rozdziałów tej opowieści jest proces toczący się wokół utworu "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają", który wniósł na salon polskiej muzyki postać znaną jako "Cesarz Disco Polo" - Sławomir Świerzyński, frontman zespołu Bayer Full. Sprawę wszczął Grzegorz Bukała, twierdząc, że Świerzyński nagrał piosenkę bez podania prawdziwego autora.

  Ostateczne orzeczenie Sądu Najwyższego

  Najnowsza faza sporu o autorstwo "Tawerny. Pod Pijaną Zgrają" przyniosła rozstrzygnięcie, którego efektem jest brak sukcesu dla Sławomira Świerzyńskiego. Serwis "Rzeczpospolita" informuje, że Sąd Najwyższy nie podzielił argumentów artysty disco polo i utrzymane zostały wcześniejsze wyroki sądów z Płocka i Łodzi. Te wyroki nakazywały opublikowanie sprostowania oraz przeprosin na oficjalnej stronie zespołu Bayer Full, w których miało zostać wyjaśnione, że prawdziwym twórcą utworu jest Grzegorz Bukała, a nie osoba o inicjałach B.M.

  Decyzje sądów potwierdzają Bukałę jako autora

  Okręgowy i Apelacyjny Sąd potwierdziły, że Grzegorz Bukała jest rzeczywistym autorem utworu "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają". Co ciekawe, Bukała już w latach 70. prezentował ten utwór na festiwalach, jednak przez wiele lat nie egzekwował swoich praw autorskich. Niemniej jednak, oba wymienione sądy przychyliły się do jego argumentów.

  Kwestia umowy z ZAIKS i spornego oznaczenia autora

  W swojej obronie Świerzyński podnosił, że w 1999 roku podpisał umowę z ZAIKS, w której opłacił tantiemy dla autora tekstu i muzyki, choć sam nie znał tożsamości twórcy. W dokumentach dla ZAIKS podał inicjały B.M., które pojawiły się na okładce kasety producenta z 1995 roku. Argumentował, że gdyby wiedział o prawach Grzegorza Bukały, natychmiast zgłosiłby to do ZAIKS.

  Sąd odrzuca argumenty

  Sąd Najwyższy jednakże nie podzielił tych argumentów. Sędzia Joanna Lemańska podkreśliła, że odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich jest obiektywna i niezależna od intencji naruszającej osoby. Chociaż Świerzyński mógł działać w dobrej wierze, nie wpłynęło to na kwestię naruszenia praw autorskich. Niemniej jednak, możliwe byłoby zastosowanie środków naprawczych w celu złagodzenia wyrządzonej szkody.

  Historia Sławomira Świerzyńskiego, znanego jako "Cesarz Disco Polo", stanowi fascynujący rozdział w krótkiej, ale bogatej historii polskiego disco polo. Walka o autorstwo utworu "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają" przypomina, że za chwytliwymi melodiami kryją się skomplikowane relacje prawne i tożsamość twórcza. Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego wskazuje na nieodzowność szacunku dla praw autorskich, niezależnie od intencji i okoliczności. Jakiekolwiek byłyby losy tej batalii, pozostaje ona ważnym elementem w historii disco polo w Polsce.

  Reklama

  Bayer Full - Kolorowe oczy (Lyric Audio - 1995)

  Kliknij na obrazek aby obejrzeć teledysk
  Znajdź więcej informacji:

  Znajdź nas w social mediach
  Google News Facebook Instagram YouTube TikTok  Przeczytaj również:
  1. Zespół After Party z hitem 'Jesteśmy sobie pisani' podbija rynek disco polo i dobrze zarabia!
  2. Czemu disco polo?
  3. Freaky Boys i Blondi łączą siły w ekscytującej współpracy
  4. "Ś.P. Disco polo .." - nowy teledysk gwiazdy disco polo szokuje!
  5. Dawid Tymiński - Raider wzrusza akustyczną wersją hitu 'Była Piękna' | VIDEO
  6. "Wesele w Dubaju" - Hit Disco Polo króluje na studniówkach! Zobacz nagranie z I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Kielcach
  7. Zespół Massive na ustach całej Polski! Posłuchajcie ich wersji hitu pt. "Noc złamanych serc" i zobaczcie ten niesamowity weselny taniec!
  8. Tomek Olejnik wkracza do oktagonu FAME 20 w rytmach „Ferrari Italia" | VIDEO

  Najciekawsze artykuły disco polo wybrane dla Ciebie