2023-02-24T12:35:00+01:00 Czym jest disco polo? Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły st https://disco-polo.info/uploads/news/czym-jest-disco-polojpg.jpg Disco-Polo.info

Czym jest disco polo?


Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły stały się pionierami tego gatunku muzycznego.

Autor: Adam Begier, 24 Luty 2023  12:35
Źródło zdjęć: discopolomusic.pl
Czym jest disco polo?
Reklama
Wybrane dla Ciebie:
 1. Skolim i Cleo biją rekordy z "Dziewczyno Piękna"! To właśnie ten utwór zyska MIANO HITU 2024?!
 2. Podbiją listy przebojów?! Pudzian Band – „Numer Miesiąca” w nowej klubowej wersji!
 3. Stracili pracę?! Sławomir i Kajra odchodzą z TVP! Zaskakująca zmiana w show "Tak to leciało!"
Reklama

  Gatunek muzyki disco polo od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji w Polsce. Jedni uważają, że to tylko kiczowate brzmienie i teksty, inni zaś cenią sobie tę muzykę za jej pozytywne, taneczne i radosne przesłanie. Czym tak naprawdę jest disco polo i skąd wzięła się jego popularność?

  Historia powstania disco polo

  Disco polo to gatunek muzyczny, który powstał w Polsce w latach 80. XX wieku. W początkowym okresie swojego istnienia znany był jako muzyka chodnikowa lub muzyka podwórkowa. Był to rodzaj muzycznego folkloru miejskiego, który w latach 90. XX wieku zyskał dużą popularność. Apogeum przypadło na lata 1995-1997, kiedy to wiele zespołów disco polo osiągnęło szczyt swojej popularności.

  Największe gwiazdy disco polo

  W latach 90. XX wieku na scenie disco polo pojawiało się wiele zespołów i solistów, którzy do dziś cieszą się dużą popularnością. Wśród największych gwiazd tego gatunku można wymienić m.in. Boys, Bayer Full, Top One, Akcent, Classic, Milano, Shazza, czy Toples. Ich piosenki były i są nadal grane na weselach, w klubach i na dyskotekach. Wiele z nich stało się prawdziwymi hitami, które do dziś zna niemal każdy Polak.

  Charakterystyczne cechy disco polo - czym jest disco polo?

  Czym jest disco polo? Disco polo to gatunek muzyki tanecznej, który charakteryzuje się prostą melodią, schematycznymi harmoniami oraz prostym, równomiernym rytmem połączonym z synkopowanymi samplami perkusji. Do tego dochodzi charakterystyczne brzmienie syntezatorów lub keyboardów. W utworach disco polo dominuje metrum 4/4. Słowa piosenek są najczęściej proste, a często nawiązują do miłości i relacji damsko-męskich. Często też zawierają elementy żartobliwe i wakacyjne.

  Kontrowersje wokół disco polo

  Od lat disco polo jest obiektem licznych krytyk i kontrowersji. Jednym z najczęstszych zarzutów wobec tej muzyki jest jej kiczowate brzmienie oraz przesłanie. Disco polo bywa także krytykowane za prostotę tekstów i schematyczność kompozycji. Niemniej jednak, wielu ludzi ceni sobie tę muzykę za jej pozytywne i radosne przesłanie oraz fakt, że zachęca do tańca i zabawy.

  Disco Polo - korzenie i początki gatunku

  Muzyka ta wywodzi się z tradycji gry muzyki na weselach i zabawach przez specjalne zespoły z repertuarem piosenek ludowych i weselnych. Jednakże, wraz z wprowadzeniem nowoczesnych instrumentów elektronicznych, gatunek ten zaczął ewoluować w kierunku muzyki dyskotekowej. Wpływ na jego powstanie miały także popularne w latach 80. w Europie podgatunki muzyki disco - italo disco i euro disco, a także wykonawcy muzyki dyskotekowej z krajów byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

  Wpływ na powstanie Disco Polo

  Muzyka z krajów byłego Związku Radzieckiego, głównie rosyjska, białoruska i ukraińska, wywarła duży wpływ na powstanie Disco Polo. Wykonawcy tej muzyki tłumaczyli niektóre piosenki wykonawców z tychże krajów z języka rosyjskiego na język polski. Wpływ na twórców tego gatunku wywarła także działalność polskich twórców muzyki rozrywkowej z lat 70. i 80. XX wieku, takich jak Janusz Laskowski, Happy End, Tercet Egzotyczny, Jacek Lech, Zofii i Zbigniewa Framerów i Papa Dance.

  Początki Disco Polo

  Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły stały się pionierami tego gatunku muzycznego. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstały kolejne zespoły, takie jak Akcent, Atlantis, Big Dance, Boys i Fanatic. W 1990 roku powstała także pierwsza oficjalna wytwórnia nagrywająca płyty z muzyką disco polo - Blue Star.

  Znajdź więcej informacji:


  Polecamy
  BOSKY - Ta Jedyna

  Znajdź nas w social mediach
  Google News Facebook Instagram YouTube TikTok  Przeczytaj również:
  1. Andre zachwyca w Ciechocinku! Znakomita frekwencja na koncercie Disco Polo
  2. Burza w sieci?! "Dbomb odświeżył swój wielki HIT "Zielony Kapelusz" Erotyczne sceny w tle Fani "to totalny sztos"
  3. Zespół JOBERY zachwyca nowym teledyskiem do 'Kocica'! Zobacz niesamowitą produkcję i gościnny występ legendy disco polo
  4. W latach '90 była królową disco! "Odpływają Kawiarenki" Venus pojawiły się w nowej, klubowej odsłonie!
  5. Brathanki i Power Play – Gwiazdami Tegorocznych Dni Chorzel!
  6. Nowość od Alvaryo! "Ostatnie spotkanie" już niebawem!
  7. Arek Kopaczewski odświeża kultowy hit disco polo grupy Milano: "Kasiu Katarzyno" w nowym, wyjątkowym brzmieniu!
  8. Gorąca premiera latino: Agbe & Pawko - "Smoka Wejście" podbija parkiety!

  Najciekawsze artykuły disco polo wybrane dla Ciebie