Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły stały się pionierami tego gatunku muzycznego.
Gatunek muzyki disco polo od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji w Polsce. Jedni uważają, że to tylko kiczowate brzmienie i teksty, inni zaś cenią sobie tę muzykę za jej pozytywne, taneczne i radosne przesłanie. Czym tak naprawdę jest disco polo i skąd wzięła się jego popularność?
Disco polo to gatunek muzyczny, który powstał w Polsce w latach 80. XX wieku. W początkowym okresie swojego istnienia znany był jako muzyka chodnikowa lub muzyka podwórkowa. Był to rodzaj muzycznego folkloru miejskiego, który w latach 90. XX wieku zyskał dużą popularność. Apogeum przypadło na lata 1995-1997, kiedy to wiele zespołów disco polo osiągnęło szczyt swojej popularności.
W latach 90. XX wieku na scenie disco polo pojawiało się wiele zespołów i solistów, którzy do dziś cieszą się dużą popularnością. Wśród największych gwiazd tego gatunku można wymienić m.in. Boys, Bayer Full, Top One, Akcent, Classic, Milano, Shazza, czy Toples. Ich piosenki były i są nadal grane na weselach, w klubach i na dyskotekach. Wiele z nich stało się prawdziwymi hitami, które do dziś zna niemal każdy Polak.
Czym jest disco polo? Disco polo to gatunek muzyki tanecznej, który charakteryzuje się prostą melodią, schematycznymi harmoniami oraz prostym, równomiernym rytmem połączonym z synkopowanymi samplami perkusji. Do tego dochodzi charakterystyczne brzmienie syntezatorów lub keyboardów. W utworach disco polo dominuje metrum 4/4. Słowa piosenek są najczęściej proste, a często nawiązują do miłości i relacji damsko-męskich. Często też zawierają elementy żartobliwe i wakacyjne.
Od lat disco polo jest obiektem licznych krytyk i kontrowersji. Jednym z najczęstszych zarzutów wobec tej muzyki jest jej kiczowate brzmienie oraz przesłanie. Disco polo bywa także krytykowane za prostotę tekstów i schematyczność kompozycji. Niemniej jednak, wielu ludzi ceni sobie tę muzykę za jej pozytywne i radosne przesłanie oraz fakt, że zachęca do tańca i zabawy.
Muzyka ta wywodzi się z tradycji gry muzyki na weselach i zabawach przez specjalne zespoły z repertuarem piosenek ludowych i weselnych. Jednakże, wraz z wprowadzeniem nowoczesnych instrumentów elektronicznych, gatunek ten zaczął ewoluować w kierunku muzyki dyskotekowej. Wpływ na jego powstanie miały także popularne w latach 80. w Europie podgatunki muzyki disco - italo disco i euro disco, a także wykonawcy muzyki dyskotekowej z krajów byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Muzyka z krajów byłego Związku Radzieckiego, głównie rosyjska, białoruska i ukraińska, wywarła duży wpływ na powstanie Disco Polo. Wykonawcy tej muzyki tłumaczyli niektóre piosenki wykonawców z tychże krajów z języka rosyjskiego na język polski. Wpływ na twórców tego gatunku wywarła także działalność polskich twórców muzyki rozrywkowej z lat 70. i 80. XX wieku, takich jak Janusz Laskowski, Happy End, Tercet Egzotyczny, Jacek Lech, Zofii i Zbigniewa Framerów i Papa Dance.
Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły stały się pionierami tego gatunku muzycznego. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstały kolejne zespoły, takie jak Akcent, Atlantis, Big Dance, Boys i Fanatic. W 1990 roku powstała także pierwsza oficjalna wytwórnia nagrywająca płyty z muzyką disco polo - Blue Star.