Reklama

2023-02-24T12:35:00+01:00 Czym jest disco polo? Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły st https://disco-polo.info/uploads/news/czym-jest-disco-polojpg.jpg

Czym jest disco polo?

Autor: Adam Begier , 24 Luty 2023  12:35
Czym jest disco polo?
Źródło zdjęć: discopolomusic.pl
Reklama

Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły stały się pionierami tego gatunku muzycznego.

Reklama

Gatunek muzyki disco polo od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji w Polsce. Jedni uważają, że to tylko kiczowate brzmienie i teksty, inni zaś cenią sobie tę muzykę za jej pozytywne, taneczne i radosne przesłanie. Czym tak naprawdę jest disco polo i skąd wzięła się jego popularność?

Historia powstania disco polo

Disco polo to gatunek muzyczny, który powstał w Polsce w latach 80. XX wieku. W początkowym okresie swojego istnienia znany był jako muzyka chodnikowa lub muzyka podwórkowa. Był to rodzaj muzycznego folkloru miejskiego, który w latach 90. XX wieku zyskał dużą popularność. Apogeum przypadło na lata 1995-1997, kiedy to wiele zespołów disco polo osiągnęło szczyt swojej popularności.

Największe gwiazdy disco polo

W latach 90. XX wieku na scenie disco polo pojawiało się wiele zespołów i solistów, którzy do dziś cieszą się dużą popularnością. Wśród największych gwiazd tego gatunku można wymienić m.in. Boys, Bayer Full, Top One, Akcent, Classic, Milano, Shazza, czy Toples. Ich piosenki były i są nadal grane na weselach, w klubach i na dyskotekach. Wiele z nich stało się prawdziwymi hitami, które do dziś zna niemal każdy Polak.

Charakterystyczne cechy disco polo - czym jest disco polo?

Czym jest disco polo? Disco polo to gatunek muzyki tanecznej, który charakteryzuje się prostą melodią, schematycznymi harmoniami oraz prostym, równomiernym rytmem połączonym z synkopowanymi samplami perkusji. Do tego dochodzi charakterystyczne brzmienie syntezatorów lub keyboardów. W utworach disco polo dominuje metrum 4/4. Słowa piosenek są najczęściej proste, a często nawiązują do miłości i relacji damsko-męskich. Często też zawierają elementy żartobliwe i wakacyjne.

Kontrowersje wokół disco polo

Od lat disco polo jest obiektem licznych krytyk i kontrowersji. Jednym z najczęstszych zarzutów wobec tej muzyki jest jej kiczowate brzmienie oraz przesłanie. Disco polo bywa także krytykowane za prostotę tekstów i schematyczność kompozycji. Niemniej jednak, wielu ludzi ceni sobie tę muzykę za jej pozytywne i radosne przesłanie oraz fakt, że zachęca do tańca i zabawy.

Disco Polo - korzenie i początki gatunku

Muzyka ta wywodzi się z tradycji gry muzyki na weselach i zabawach przez specjalne zespoły z repertuarem piosenek ludowych i weselnych. Jednakże, wraz z wprowadzeniem nowoczesnych instrumentów elektronicznych, gatunek ten zaczął ewoluować w kierunku muzyki dyskotekowej. Wpływ na jego powstanie miały także popularne w latach 80. w Europie podgatunki muzyki disco - italo disco i euro disco, a także wykonawcy muzyki dyskotekowej z krajów byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Wpływ na powstanie Disco Polo

Muzyka z krajów byłego Związku Radzieckiego, głównie rosyjska, białoruska i ukraińska, wywarła duży wpływ na powstanie Disco Polo. Wykonawcy tej muzyki tłumaczyli niektóre piosenki wykonawców z tychże krajów z języka rosyjskiego na język polski. Wpływ na twórców tego gatunku wywarła także działalność polskich twórców muzyki rozrywkowej z lat 70. i 80. XX wieku, takich jak Janusz Laskowski, Happy End, Tercet Egzotyczny, Jacek Lech, Zofii i Zbigniewa Framerów i Papa Dance.

Początki Disco Polo

Pierwszym zespołem, który zaczął grać muzykę disco polo, był Bayer Full, powstały 19 listopada 1984 roku. Następnym był Top One, powstały w 1986 roku. Obydwa zespoły stały się pionierami tego gatunku muzycznego. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstały kolejne zespoły, takie jak Akcent, Atlantis, Big Dance, Boys i Fanatic. W 1990 roku powstała także pierwsza oficjalna wytwórnia nagrywająca płyty z muzyką disco polo - Blue Star.


Polecamy
Kiler - Mam Czas

WIKU - Z Tobą Skarbie

Bayera - Zabawmy sięPrzeczytaj również:
  1. Skolim pokazał gołą klatę! Jego sześciopak robi wrażenie! Fanki oszalały z zachwytu | FOTO
  2. Zespół Szpilki rozbudza emocje - nowy singiel pt. "Do białego dnia" to prawdziwa uczta dla fanów muzyki disco polo!
  3. Kordian - król góralskiego disco polo w akcji! Zobaczcie to nagranie! To najlepszy wokalista w muzyce tanecznej?
  4. Marcin Miller Boys - Jak wygląda życie gwiazdy disco polo? Tajemnice z życia artysty, o których nie miałeś pojęcia!
  5. 10-lecie zespołu Playboys na Roztańczony PGE Narodowy 2023?! To już pewne! Grupa zagra największe przeboje!
  6. Szok! Kizo idzie do programu DiscoStar na antenie Polo Tv?! Fani w szoku po szokującym wyznaniu rapera!
  7. Gwiazda disco polo w gorącej sesji zdjęciowej na Wyspach Zielonego Przylądka! Ponętne zdjęcia Pauli Karpowicz!
  8. BANG B i Mario Bischin wydają singiel "Deja Vu" - nowy hit na lato!
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Najciekawsze artykuły dla Ciebie

Ostatnio dodane
Polecane wiadomości
Twórz portal razem z nami
O portalu

Portal disco-polo.info to największe źródło informacji na temat muzyki disco polo w Polsce. Codziennie prezentujemy najświeższe aktualności muzyczne, komentujemy najlepsze teledyski, a nawet uchylamy sekretne tajemnice z życia gwiazd disco polo. Tylko tutaj znajdziesz hity wszechczasów i topowe utwory w jednym miejscu. Bądź na bieżąco, odkrywając z nami gorące nowości najpopularniejszej muzyki w Polsce!

Dalsze rozpowszechnianie tekstów i materiałów wideo publikowanych na stronie w całości lub w części wymaga wcześniejszej zgody wydawcy.

Social Media

Obserwuj nas na portalach społecznościowych i bądź na bieżąco z nowościami!

Wydawcą portalu jest: Adex Media Adam Begier ul. Podgórna 62/55 Łódź 93-272.
Tel: 503-949-763 w godzinach 10-16

Wszelkie prawa zastrzeżone disco-polo.info. Realizacja F&A MEDIA