2024-02-15T07:30:00+01:00 Czemu disco polo? Poznaj fascynujący świat disco polo, jego korzenie, wpływ na kulturę i popularność w Polsce. Artykuł analizuje genezę i ewolucję tego gatunku https://disco-polo.info/uploads/news/czemu-disco-polopng.png Disco-Polo.info

Czemu disco polo?


Poznaj fascynujący świat disco polo, jego korzenie, wpływ na kulturę i popularność w Polsce. Artykuł analizuje genezę i ewolucję tego gatunku

Autor: Adam Begier, 15 Luty 2024  07:30
Źródło zdjęć: materiał prasowy
Czemu disco polo?
Wybrane dla Ciebie:
 1. Zespół Massive - gwiazdy polskich wesel rozbijają bank! Zobaczcie to VIDEO!
 2. 4Ever powraca z hitem! „Kochanków Miałaś Wielu 2024” – premiera!
 3. Sound Idolo NIEZWYKLE CIEKAWY projekt na rynku muzycznym! To przyszła wielka gwiazda?

  Disco Polo: Nielubiane, a Jednocześnie Nieodłączne

  W polskim pejzażu muzycznym disco polo zajmuje wyjątkowe miejsce. Choć często krytykowane i spychane na margines, fenomen tego gatunku nie przestaje zadziwiać. Jego historia, wywodząca się z inspiracji takich jak italo disco i muzyka ludowa, stanowi fascynującą mieszankę kulturową. Marcin Miller, lider zespołu Boys, trafnie podsumowuje to zjawisko, mówiąc, że disco polo jest jak papier toaletowy: używany codziennie, ale rzadko wspominany. Dlaczego więc ten gatunek cieszy się tak wielką popularnością w Polsce, mimo często negatywnych opinii?

  Geneza Disco Polo: Od Muzyki Ludowej do Popkultury

  Disco polo wyrosło na polskim gruncie, choć czerpało z zagranicznych źródeł. Jego korzenie sięgają muzyki italo disco i euro disco, ale też polskiej muzyki ludowej i biesiadnej. Ten eklektyzm źródeł jest kluczowy dla zrozumienia fenomenu disco polo. Przykłady takie jak „Ciao Italia” zespołu Top One czy „Żono moja” w wykonaniu Masters i Ivana Komarenko pokazują, jak europejskie wpływy przeplatają się z lokalnymi tradycjami.

  Artykuł Olgi Wachcińskiej z UMK rzuca światło na podobieństwa między disco polo a tradycyjną pieśnią ludową. Oba gatunki łączy prostota wykonania, tematyka miłosna i zabawowa, a także ubóstwo leksykalne. Taka muzyka stała się swoistym medium wyrazu dla szeroko pojętej klasy ludowej, zastępując w pewnym sensie tradycyjną muzykę ludową w Polsce.

  Disco Polo w Polskim Krajobrazie Kulturowym

  Współczesne disco polo to nie tylko muzyka, ale i ważny element polskiego krajobrazu kulturowego. Pomimo swojego „bazarowego rodowodu” – początkowo nazywane „muzyką chodnikową” – gatunek ten przeszedł ewolucję. Sławomir Skręta, założyciel wytwórni Blue Star, nadał mu nową nazwę, łączącą polskość (polo) z międzynarodowym zasięgiem (disco).

  Ten gatunek muzyczny, pomimo swojej prostoty i często krytykowanego braku głębi artystycznej, stał się nieodłącznym elementem polskiego pejzażu muzycznego. Jego wpływ na społeczeństwo, zarówno w wymiarze kulturowym, jak i politycznym, jest zaskakująco silny. Co więcej, fenomen disco polo, z jego prostymi piosenkami o miłości, stał się swego rodzaju barometrem zmian społeczno-politycznych w Polsce po 1989 roku.

  Zobacz również: Koniec PiS w Zakopanem! Czy nowy burmistrz pozwoli na "Sylwestra Marzeń"?

  Znajdź więcej informacji:

  Znajdź nas w social mediach
  Google News Facebook Instagram YouTube TikTok  Przeczytaj również:
  1. Gwiazda disco polo Sylwia Kossakowska zabłysnęła na imprezie retro "Więc Chodź, Nasza cała ta noc"! Mamy VIDEO
  2. Ujawniamy sekret idealnej kolacji – Kiedy jeść, by schudnąć i spać lepiej
  3. Premiera: "Dziewczyna to bajka" - Oldschoolowe brzmienia Maczo! Nowa wersja nowości!
  4. Ogromny sukces! "Ze wsi dziewczyna" zdobywa YouTube – Zobacz, ile zarobiły gwiazdy disco polo
  5. Koncert zespołu Mejk w klubie Scorpio Wnory Wiechy już dziś 13 kwietnia!
  6. Ile zarobił? Dawid Narożny i jego "Królowa jest tylko jedna" rekordzistą na YouTube!
  7. Rewolucja w TVP2! "Tak to leciało" bez Sławomira i Kajry?! Program z Totalnie Nowym Wizerunkiem - Kto Poprowadzi?
  8. Wielki powrót klasyka disco polo?! 'O Tobie Kochana' w nowej odsłonie! Fani to pokochają?

  Najciekawsze artykuły disco polo wybrane dla Ciebie