Światowa kariera Bayer Full w Chinach ?! Sławomir Świerzyński Cesarzem. Jak było naprawdę?
Bayer Full jest najstarszym i najpopularniejszym zespołem nurtu disco polo. Od samego początku wokalistą i liderem jest Sławomir Świerzyński. Grupa wylansowała wiele przebojów, lecz do najpopularniejszych należą: "Majteczki w kropeczki" czy "Wszyscy Polacy". Zespół dorobił się wielu płyt, z czego siedem z nich sprzedały się łącznie w 16 mln egzemplarzy. Wokół zespołu krąży wiele kontrowersji a lider zespołu wielokrotnie oskarżany był o plagiat i naruszenie praw autorskich. Sławomir Świerzyński i jego zespół od wielu lat był związany z TVP2, jednak z początkiem października 2022 roku zerwał współpracę ze stacją, informując o tym fanów na fanpage'u zespołu.
W 2010 roku gwiazdor wpadł na pomysł, aby rozpromować muzykę disco polo również za granicą naszego kraju - a konkretniej, w Chinach. Z tej racji teksty piosenek zostały przetłumaczone na język chiński, a następnie nagrano 15 utworów w tym języku. Plan podbicia Chin miał polegać na tym, aby sprzedać płyty w 67 mln egzemplarzach. Według lidera zespołu, Sławomira Świerzyńskiego, w Chinach przeprowadzał rozmowy z wieloma ludźmi odpowiedzialnymi za promocję zespołu. Wg słów Sławka, mieszkańcy Chin nazwali go "cesarzem disco polo". Zespół wydał krążek w języku chińskim zatytułowany "Polak i Chińczyk to jedna rodzina...". Kiedy formacja zapowiedziała, że planuje podbić chiński rynek, w mediach natychmiast zrobiło się głośno. Sprawą zainteresował się również reżyser filmowy Maciej Bochniak, który nakręcił dokument opowiadający o próbie podboju tego kraju.
Po ogłoszeniu informacji, że znany i działający, na tamtą chwilę, od 26 lat zespół Bayer Full zamierza podbić Chiny rozpisywały się wszelkie media, jak i prasa. O pomoc, w podbiciu Chin Świerzyński poprosił Krzysztofa Darewicza - polskiego sinologa i dziennikarza od lat mieszkającego w Chinach, który tłumaczył teksty polskich przebojów na język tamtejszy. Jak podają media, wskutek nieporozumień pomiędzy Sławomirem a Krzysztofem do trasy koncertowej nie doszło, a wokalista zespołu wystąpił jedynie dla jednej z tamtejszych stacji telewizyjnych.
Próba podbicia Chin przez najstarszy zespół nurtu disco polo w Polsce stała się inspiracją dla reżysera filmowego, Macieja Bochniaka. Stworzył on, wyprodukowany dla stacji HBO, film dokumentalny pod tytułem "Miliard szczęśliwych ludzi". W swoim dokumencie, Bochniak ukazuje pracę artystów ze studia nagrań, którzy 'mordują się' z nagrywaniem piosenek w tamtejszym języku. Reżyser w dalszej części filmu pokazuje co tak naprawdę było powodem, przez który Sławomir Świerzyński i zespół Bayer Full nie podbił chińskiego rynku. Z filmu dowiadujemy się między innymi, że zespołowi Bayer Full nie udało podbić się tamtejszego rynku z powodu różnic kulturowych. W dokumencie wystąpił wspomniany wcześniej Krzysztof Darewicz, który wspomina jak tak naprawdę wyglądała współpraca ze Świerzyńskim. Finalnie, panowie nie dogadali się, wskutek czego lider zespołu pojechał sam do Chin opatrzony tylko gitarą. Godzinny dokument Macieja Bochniaka w całości dostępny jest w serwisie YouTube.
Specjalnie, na potrzeby chińskiego rynku, nazwę grupy przetłumaczono na Bai Fu.