2024-03-02T07:30:00+01:00 Znacie prawdę?! Burzliwa historia disco polo! Kto stoi za sukcesem gatunku i nazwą?! Poznaj niezwykłą historię disco polo – od chodnikowych początków, przez telewizyjny szczyt, aż po zaskakujące załamanie popularności https://disco-polo.info/uploads/news/kto-wymyslil-disco-polo-historia-polskiego-gatunku-muzycznegopng.png Disco-Polo.info

Znacie prawdę?! Burzliwa historia disco polo! Kto stoi za sukcesem gatunku i nazwą?!


Poznaj niezwykłą historię disco polo – od chodnikowych początków, przez telewizyjny szczyt, aż po zaskakujące załamanie popularności

Autor: Adam Begier, 02 Marzec 2024  07:30
Źródło zdjęć: materiał prasowy
Znacie prawdę?! Burzliwa historia disco polo! Kto stoi za sukcesem gatunku i nazwą?!
Wybrane dla Ciebie:
 1. "Czemu tak jest" – nowy utwór od Malutkiej już wkrótce! Posłuchaj przedpremiery!
 2. Nie ma sobie równych?! Sylwia Kossakowska zaskakuje nowością! Fani "Kolejny HIT" - VIDEO podbija sieć
 3. Nowa era w karierze wokalistki disco polo?! Natalia Skupiewska przełamuje schematy! Zmieniła wizerunek na bardziej drapieżny!

  Disco polo, gatunek muzyczny głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze, przeszedł fascynującą transformację od skromnych początków do narodowej popularności. Pomysłodawcą nazwy, która narodziła się w 1993 roku, był Sławomir Skręta z wytwórni Blue Star oraz wokalista Zenon Martyniuk z grupy Akcent. Ten rodzimy fenomen, który ewoluował z "muzyki chodnikowej", szybko zyskał uznanie i masową popularność, stając się znaczącym elementem polskiej sceny muzycznej w latach 90.

  Początki Disco Polo: Kto wymyślił disco polo?

  Historia disco polo rozpoczęła się od nazwy, która miała odzwierciedlać ducha italo disco. Pierwsze skojarzenie z disco polo miało miejsce na plakacie koncertu Savage’a w Polsce. Szybko nazwa ta zastąpiła mniej pochlebną "muzykę chodnikową", używaną w kręgach muzyki rockowej. W pierwszej połowie lat 90., mimo braku obecności w głównym nurcie mediów, gatunek ten zyskał ogromną popularność. Świadczy o tym sukces komercyjny kaset magnetofonowych i płyt CD, a także Gala Piosenki Chodnikowej i Popularnej transmitowana przez TVP1 w 1992 roku.

  Disco Polo na Antenach Telewizyjnych i Radiowych

  Środek lat 90. przyniósł disco polo do szerszego grona odbiorców dzięki telewizji i radiu. Programy takie jak "Disco Relax" i "Disco Polo Live" w telewizji Polsat, a także audycje radiowe w Radiu Eska, otworzyły ten gatunek na nowe rynki. Mimo tego, w innych mediach disco polo było często marginalizowane i krytykowane. Interesującym aspektem był też wpływ muzyki na politykę – artyści disco polo angażowali się w kampanie wyborcze, co świadczy o ich społecznym znaczeniu.

  Zmierzch i Powrót Disco Polo

  Końcówka lat 90. przyniosła przesyt rynku i spadek popularności disco polo. Wraz z rosnącym zainteresowaniem innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak pop, rock, hip-hop czy dance, disco polo straciło na znaczeniu. To doprowadziło do znacznego spadku sprzedaży i zniknięcia programów poświęconych temu gatunkowi z anten radiowych i telewizyjnych. Wielu artystów musiało zawiesić działalność lub nawet wyemigrować.

  Jednakże historia disco polo to opowieść o wytrwałości i adaptacji. Pomimo przeciwności, ten gatunek muzyczny nadal ma swoich wiernych fanów i nadal jest ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturalnego. Od swoich skromnych początków, przez okresy triumfu i wyzwań, disco polo utrzymuje swoje miejsce w sercach Polaków.

  Znajdź więcej informacji:

  Znajdź nas w social mediach
  Google News Facebook Instagram YouTube TikTok  Przeczytaj również:
  1. "Diamentowa" Roksany Łasochy bije rekordy popularności! Skynova ma hicior, który zdeklasuje inne utwory disco polo?
  2. Nie ma sobie równych w disco polo?! Elwira Mejk w KORONIE wyznacza nowe trendy! Jak się wzorować, to tylko na najlepszych?!
  3. Zaskakujący występ Kapeli Roy - "Ona lubi pomarańcze" w góralskim stylu!
  4. Wielka impreza! Taneczny Spodek 2025: Największe gwiazdy disco polo w Katowicach! Kto wystąpi, bilety!
  5. Filip Lato wcielił się w Skolima w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"! Wyszło idealnie?! Mamy całe nagranie!
  6. Debiutancki album Iness "Oczy Migdałowe" dostępny! Jak kupić płytę?
  7. Matt Palmer podbija rynek disco latino?! Jego przebój "Była Piękna" zdobył serca Polaków! Zarobił na nim krocie!
  8. To najpiękniejsza kobieta w disco? Joanna Narożna w oszałamiającej kreacji! Zobacz, jak żona Dawida Narożnego błyszczy na Instagramie!

  Najciekawsze artykuły disco polo wybrane dla Ciebie