2023-06-29T07:30:00+02:00 Dlaczego rosół nie psuje się podczas burzy? Obalamy popularny mit! Rosół podczas burzy - czy to prawda, że się psuje? Odpowiadamy na popularny mit i analizujemy naukowe dowody. https://disco-polo.info/uploads/news/dlaczego-rosol-nie-psuje-sie-podczas-burzy-obalamy-popularny-mitpng.png Disco-Polo.info

Dlaczego rosół nie psuje się podczas burzy? Obalamy popularny mit!


Rosół podczas burzy - czy to prawda, że się psuje? Odpowiadamy na popularny mit i analizujemy naukowe dowody.

Autor: Adam Begier, 29 Czerwiec 2023  07:30
Źródło zdjęć: materiał prasowy
Dlaczego rosół nie psuje się podczas burzy? Obalamy popularny mit!
Reklama
Wybrane dla Ciebie:
  1. Gorąca premiera: Justyna Lubas pt. "Maleńka". To jej najlepsza solowa produkcja?
  2. Wow! Karol Zawrotniak Defis pokazał swojego brata Cezarego! Jest podobny do znanego gwiazdora disco polo?!
  3. Piknik Charytatywny w Trzcinicy! Zagrają gwiazdy disco polo! Kto wystąpi?
Reklama

    Rosół — klasyka polskiej kuchni

    Rosół to jedna z najbardziej klasycznych i ulubionych zup w Polsce. Niezwykle popularny, niezależnie od regionu, stanowi nieodłączny element niedzielnego obiadu. Choć istnieje wiele różnych sposobów przyrządzenia tego złocistego wywaru, towarzyszy mu pewien powszechny mit przekazywany przez nasze mamy i babcie - ostrzeżenie przed gotowaniem rosołu podczas burzy. Czy istnieje w tym jakikolwiek sens? Zajmiemy się tym pytaniem i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

    Rosół — klucz do udanej niedzieli

    Rosół jest niezwykle uniwersalnym daniem, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu smakoszowi. Czy lepiej smakuje z posypaną zieloną pietruszką, czy bez niej, to już kwestia indywidualnych preferencji. Niezależnie od tego, rosół od wieków gości na polskich stołach, przyciągając uwagę swoją prostotą wykonania. Wystarczy wrzucić mięso, warzywa, przyprawy do dużego garnka, zalać wszystko wodą, a przed nami szybko gotujący się niedzielny obiad. Mimo że zasady wydają się proste, w praktyce łatwo jest zepsuć ten aromatyczny wywar. Istnieje przekonanie, że rosół może się skwasić, jeśli nie przechowamy go w lodówce lub zostawimy w nim gotowane warzywa. Ale czy burza również ma wpływ na psucie się rosołu? Dowiemy się, jak to naprawdę wygląda.

    Mit czy prawda?

    Chociaż pewne przesądy na temat gotowania rosołu podczas burzy mogą wydawać się sensowne, nie mają one żadnego naukowego potwierdzenia. W rzeczywistości wiele błędnych informacji dotyczących psucia się rosołu podczas burzy jest powielanych w mediach. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym mitom, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością:

    1. Ozon w powietrzu, który utlenia substancje

    Według niektórych opinii, obecność ozonu w powietrzu podczas burzy może powodować utlenianie się substancji w rosole i prowadzić do psucia się potrawy. Jednakże, nie ma wystarczających dowodów, które potwierdzałyby tę teorię.

    2. Wyładowania atmosferyczne a kwaśnienie rosołu

    Innym rozpowszechnionym przekonaniem jest to, że wyładowania atmosferyczne mają wpływ na pojawienie się naelektryzowanych obszarów, które wpływają na kwaśnienie rosołu. Jednak nauka nie potwierdza tego związku, a kwaśnienie zupy zwykle wynika z innych czynników.

    3. Elektryzowanie się powietrza i wydzielanie kwasów

    Niektórzy twierdzą, że pioruny powodują elektryzowanie się powietrza, co prowadzi do wydzielania kwasów z gotujących się warzyw i skwaśnienia rosołu. Jednak brak naukowych dowodów na tę teorię sugeruje, że jest to jedynie mit przekazywany z pokolenia na pokolenie.

    4. Niskie ciśnienie a temperatura gotowania

    Innym popularnym przekonaniem jest to, że niskie ciśnienie atmosferyczne podczas burzy powoduje, że woda gotuje się przy niższej temperaturze. Niedogotowany rosół może się psuć. Jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na temperaturę wrzenia wody, a samo gotowanie rosołu podczas burzy nie jest wystarczającym powodem do jego psucia.

    Rozwiązanie zagadki

    Jednym z naukowych wyjaśnień dotyczących psucia się rosołu podczas burzy może być obecność bakterii. Bakterie rozmnażają się szybciej w gorącym i wilgotnym środowisku. Wraz z letnimi burzami często towarzyszą upały, co sprzyja wzrostowi populacji bakterii. Jeśli więc gotujemy rosół podczas burzy, bakterie mogą się rozmnażać szybciej, co prowadzi do zakwaszenia potrawy. Podobnie może się zdarzyć w przypadku mleka.Mity dotyczące psucia się rosołu podczas burzy nie mają naukowego potwierdzenia. Choć istnieje pewne wyjaśnienie związane z rozwojem bakterii w gorącym i wilgotnym środowisku, nie można jednoznacznie stwierdzić, że gotowanie rosołu w czasie burzy prowadzi do jego psucia. Ostatecznie, kluczem do udanej zupy jest odpowiednie przechowywanie i zachowanie higieny podczas procesu gotowania.

    Znajdź więcej informacji:


    Polecamy
    BOSKY - Ta Jedyna

    Znajdź nas w social mediach
    Google News Facebook Instagram YouTube TikTok



    Przeczytaj również:
    1. Ależ to jest piękność?! Klaudia Zielińska, gwiazda disco kusi nowym selfie! Wypięła się do zdjęcia!
    2. Gorąca premiera Dominiki Czerwińskiej: "To nie Góry" – debiut prosto z serca gór
    3. Iness przebija legendy disco polo! To najpopularniejsza kobieta w branży?
    4. "Numer Miesiąca" - gorący hit Pudzian Band prosto z Majorki!
    5. Bayer Full i Sławomir Świerzyński znów na topie z kultowym hitem "Szła dzieweczka do laseczka"| VIDEO
    6. Andre gwiazdą urodzin! Tak popularny gwiazdor disco polo skradł SHOW!
    7. Nie ma sobie równych w disco polo?! Elwira Mejk w KORONIE wyznacza nowe trendy! Jak się wzorować, to tylko na najlepszych?!
    8. Justyna Lubas znów na fali! "Po co" zdobywa serca fanów

    Najciekawsze artykuły disco polo wybrane dla Ciebie