Powrót do legendarnego koncertu Gala Piosenki Popularnej i Chodnikowej 1992 w Warszawie. Gwiazdy, historia i emocje, które ukształtowały disco polo
W sercu Warszawy, w Pałacu Kultury i Nauki, 29 lutego 1992 roku odbyło się wydarzenie, które zapisało się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Gala Piosenki Popularnej i Chodnikowej, zorganizowana przez Stołeczną Estradę, zgromadziła największe gwiazdy ówczesnej sceny muzycznej. Dzięki staraniom DJ Pierścienia, znawcy i kolekcjonera archiwalnych nagrań, możemy ponownie przeżyć te niezapomniane chwile.
Wśród artystów, którzy wówczas wystąpili, znajdujemy takie nazwy jak Atlantis, Chorus, Crazy Boys czy Dystans, które zdominowały scenę muzyki chodnikowej lat 90. Również takie osobistości jak Duet Stela (Stanisław Wielanek i Ela Szaniewska), Jacek Skubikowski i Maciej Januszko, czy Sekstet Męski Affabre Concinui, wnieśli swój niezapomniany wkład w ten wieczór. Szczególną uwagę warto zwrócić na młodego wówczas Zenona Martyniuka, który później stał się ikoną gatunku disco polo.
To wydarzenie było nie tylko świętem muzyki, ale również momentem zwrotnym dla gatunku, który później przekształcił się w disco polo. Gala z 1992 roku była odpowiedzią na rosnące społeczne zapotrzebowanie na muzykę ludową w nowoczesnym wydaniu. Równocześnie spotkała się z masową krytyką autorytetów, co tylko potęgowało zainteresowanie tym stylem.
Rejestracja koncertu przez kamery Telewizji Polskiej i udostępnienie nagrania przez DJ Pierścienia na YouTube pozwala widzom zobaczyć, jak kształtowała się polska scena muzyczna. Choreografia Grupy Baletowej P-89, która "dubbingowała" takie hity jak "Biały miś" czy "Mydełko FA", oraz prowadzenie koncertu przez Janusza Weissa, dodatkowo podkreślają unikatowy charakter tego wydarzenia.