2023-08-29T08:30:00+02:00 Uwielbiany Sławomir Świerzyński straci majątek? To wszystko przez przegraną w sądzie? Prawo autorskie w sporze Świerzyński vs. Bukała. Sąd Najwyższy potwierdza prawa Grzegorza Bukały do utworu 'Tawerna. Pod Pijaną Zgrają'. https://disco-polo.info/uploads/news/uwielbiany-slawomir-swierzynski-straci-majatek-to-wszystko-przez-przegrana-w-sadziejpg.jpg Disco-Polo.info

Uwielbiany Sławomir Świerzyński straci majątek? To wszystko przez przegraną w sądzie?


Prawo autorskie w sporze Świerzyński vs. Bukała. Sąd Najwyższy potwierdza prawa Grzegorza Bukały do utworu 'Tawerna. Pod Pijaną Zgrają'.

Autor: Adam Begier, 29 Sierpień 2023  08:30
Źródło zdjęć: AKPA
Uwielbiany Sławomir Świerzyński straci majątek? To wszystko przez przegraną w sądzie?
Reklama
Wybrane dla Ciebie:
 1. Nowa produkcja zespołu Classic – zapowiedź muzycznego hitu na lato!
 2. Von Prais z Hitem na Lato: "Hej Mała" - PREMIERA!
 3. Kordian rozgrzał Bysinę! Zobacz tłumy szalejące na koncercie króla góralskiego Disco Polo
Reklama

  Świerzyński przegrywa z Bukałą w Sądzie Najwyższym

  Sławomir Świerzyński, znany artysta sceny muzycznej, doznał bolesnej porażki w długoletnim procesie sądowym o utwór muzyczny "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają". Sprawa, która wywołała spore poruszenie w środowisku muzycznym, skupiała się na kwestii autorskich praw do piosenki, które bezprawnie zostały wykorzystane.

  Sprawa wyszła na jaw, gdy Grzegorz Bukała z Wałów Jagiellońskich postanowił wystąpić przeciwko Sławomirowi Świerzyńskiemu. Zarzut dotyczył bezprawnego wykorzystania utworu "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają" bez wymienienia prawdziwego autora. Piosenka, która przez lata zdobywała popularność, okazała się polem bitwy o prawa autorskie.

  Sprawa w sądzie Bayer Full

  Konflikt przeniósł się na grunt sądowy, gdzie Sławomir Świerzyński oraz Grzegorz Bukała spotkali się w Sądzie Okręgowym w Płocku oraz Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Na każdym etapie sądowego sporu, prawo było po stronie Bukały. Sądy wydały wyrok nakazujący opublikowanie oświadczenia z przeprosinami oraz sprostowania informacji o autorstwie utworu.

  Decyzja Sądu Najwyższego

  Ostateczny finał sporu nastąpił w Sądzie Najwyższym. Sędziowie tego organu podtrzymali wcześniejsze orzeczenia niższych instancji, nie widząc podstaw do ich zakwestionowania. Decyzja ta stanowiła potwierdzenie, że Bukała jest faktycznym twórcą słów i muzyki do piosenki "Tawerna. Pod Pijaną Zgrają".

  Wyrok sądu Bayer Full - Sławomir Świerzyński

  Sąd Nakazał nie tylko publikację przeprosin i sprostowań, ale także wycofanie z obrotu oraz zniszczenie wszelkich fizycznych nośników zawierających utwór z błędnym autorem. Niemożliwe jest jednak spełnienie drugiej części wyroku, ponieważ egzemplarze płyt zostały już sprzedane.

  Naruszenie autorskich dóbr osobistych

  Sędzia Joanna Lemańska, uzasadniając wyrok Sądu Najwyższego, zaznaczyła, że odpowiedzialność za naruszenie autorskich dóbr osobistych jest obiektywna, niezależna od intencji i wiedzy osoby naruszającej. Ta decyzja ma duże znaczenie dla ochrony praw autorskich w Polsce.

  Sprawa ta pokazuje, że w dzisiejszych czasach walka o prawa autorskie jest niezwykle istotna. Każdy utwór muzyczny niesie za sobą historię twórcy i jego pracy. Konflikty takie, jak ten pomiędzy Świerzyńskim a Bukałą, ukazują, że w dziedzinie sztuki niezwykle ważne są poszanowanie praw twórców oraz właściwe przypisywanie autorstwa.

  Reklama

  Bayer Full - Wszyscy Polacy 2023 LIVE

  Kliknij na obrazek aby obejrzeć teledysk
  Znajdź więcej informacji:


  Polecamy
  ROY - Ja i Ty - NOWOŚĆ 2024

  Znajdź nas w social mediach
  Google News Facebook Instagram YouTube TikTok



  Przeczytaj również:
  1. Dni Gąbina 2024: Niezapomniane Święto z gwiazdami disco polo!
  2. Przemek Budka z grupy Eratox w DiscoStar! Tak wyglądał jego casting! Artysta wygrał cały program | VIDEO
  3. Znany producent stworzył klubową wersję HITU disco polo Topky "Kto wkurzy Cię jak ja"! Gwiazdy deklasują konkurencje?
  4. Goka w nowym singlu „Kosmos” – Energetyczny Hit!
  5. Wielki przebój "Bania u Cygana"podbija na nowo sieć! Wszystko dzięki producentom Thrill i Hazel. To będzie przebój lata?!
  6. "Kochać można tylko raz" - Gorąca Premiera Romeo
  7. Premiera: Blondi zaskakuje nowym coverem - "Środa Czwartek"! Lepiej niż oryginalna wersja?
  8. Utalentowana wokalistka disco polo Racisova dała czadu na Juwenaliach! Był ogień! Zobacz materiał!

  Najciekawsze artykuły disco polo wybrane dla Ciebie