Castingi do „Must Be The Music" ruszają we wrześniu 2026 roku, a Polsat wyznaczył sześć terminów: 6 września Warszawa, 13 września Rzeszów, 20 września Katowice, 21 września Wrocław, 26 września Sopot i 27 września ponownie Warszawa. To przesłuchania stacjonarne do 14. edycji muzycznego talent show, czyli trzeciej po reaktywacji formatu. Zgłoszenia internetowe stacja przyjmuje od 1 maja 2026 roku przez stronę mbtm.polsat.pl, gdzie kandydaci wypełniają kwestionariusz i dołączają nagranie audio lub audio-wideo. Do programu można zgłosić się solo i z zespołem jednocześnie, wysyłając dwa zgłoszenia, a zaprezentować wolno zarówno własny materiał, jak i cover. Uczestnicy powalczą o 250 tysięcy złotych oraz występ na Polsat Hit Festiwalu w Sopocie.
Castingi do „Must Be The Music" 2026: terminy, miasta i miejsca przesłuchań
Warszawskie przesłuchania 6 września odbędą się w Hilton Warsaw City, tydzień później uczestnicy spotkają się w rzeszowskim Grein Hotel. 20 września casting przenosi się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, dzień później do Hotelu Mercure Wrocław Centrum. Przedostatni termin, 26 września, wypada w Sheraton Sopot Hotel, a serię zamyka 27 września ADN Centrum Konferencyjne w Warszawie. Nowe odcinki trafią na antenę Polsatu w przyszłym roku, a w jury zasiadają Natalia Szroeder, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dawid Kwiatkowski i Miuosh. Program prowadzą Maciej Rock, Patricia Kazadi i Adam Zdrójkowski, a za produkcję wykonawczą odpowiada Endemol Shine Polska.
Czadowa Mamuśka, Rompey i Disco Adamus w 13. edycji „Must Be The Music"
Poprzednia, 13. edycja ruszyła 6 marca 2026 roku i disco polo miało w niej kilku reprezentantów. Najgłośniej zrobiło się wokół Czadowej Mamuśki, czyli Kariny Malinowskiej z Ostrowa Wielkopolskiego, która w drugim odcinku dostała trzy razy „tak", a Sebastian Karpiel-Bułecka wstał od stołu jurorskiego i zaczął tańczyć w rytm jej występu. Wokalistka nie awansowała do półfinału, ale jej występ rozszedł się po sieci na tyle szeroko, że Polsat zaprosił ją z powrotem na scenę w 10. odcinku, 8 maja, poza konkursową rywalizacją.
W szóstym odcinku pojawił się zespół Rompey, którego muzyczna droga zaczęła się od disco polo. Liderem, wokalistą i autorem wszystkich utworów jest Marcin „Rompey" Rąpała, a skład uzupełniają Łukasz „LucasM" Mrugał i Przemysław „Prymek" Frąckowiak. W tym samym odcinku przed jury stanął Adam „Disco Adamus" Mosiej, 43-latek z Białegostoku, który naukę gry na akordeonie zaczął w wieku 8 lat, a przez dekadę tańczył breakdance. Cała 13. edycja liczyła 11 odcinków, półfinały rozegrano 1 i 8 maja, a finał 15 maja wygrała Marcelina „Marcycha" Ruczyńska.
Piękni i Młodzi, ostre słowa Kory i finał siódmej edycji
Największy wynik discopolowej ekipy w tym programie pochodzi z 2014 roku. Piękni i Młodzi zaśpiewali w siódmej edycji „Niewiarę", utwór z blisko 10 milionami odtworzeń w serwisie YouTube, i głosami widzów awansowali do finału, gdzie wykonali „Kocham się w Tobie". Oceny jurorów były miażdżące, a Kora skwitowała obecność zespołu jednym zdaniem:
Muzyka discopolowa broni się sama i nie trzeba jej nic.
Siódmą edycję wygrało rapowe trio Sachiel, ale to łomżyński zespół wyszedł z programu z ogólnopolską rozpoznawalnością, a nagranie ich finałowego występu obejrzało ponad 2 miliony internautów. Magdalena Narożna, Dawid Narożny i Daniel Wilczewski założyli formację w 2010 roku, a Magdalena Narożna zasiada dziś w jury programu „Disco Star" w POLO TV.
„Must Be The Music" to muzyczny talent show Polsatu, w którym o miejsce w finale rywalizują wokaliści, duety, instrumentaliści i całe zespoły, bez ograniczeń gatunkowych i bez podziału na amatorów i zawodowców. Program wypromował między innymi Enej, LemON i Pięknych i Młodych, a po dziewięcioletniej przerwie wrócił na antenę wiosną 2025 roku.


